Вольвокс - колоніальний організм.

Малюнок 1. Евдорина
      Поява багатоклітинності стала важливим етапом у розвитку організмів на нашій планеті. Прикладом примітивних багатоклітинних організмів серед рослин є зелені водорості евдорина (мал. 1) та вольвокс (відео). Ще донедавна їх вважали колоніальними організмами. Клітини евдорини та вольвоксу мають спільні риси будови і чимось нагадують хламідомонаду. Вони мають по два джгутики, дві скоротливі вакуолі, хлоропласти з вічком, одне ядро.
      На перший погляд здається, що клітини цих організмів живуть незалежно одна від одної. Однак сучасні дослідження виявили, що в них одні клітини впливають на інші. Клітини контактують між собою за допомогою власних оболонок. У вольвоксу контакти між клітинами щільніші ніж в евдорини: оболонки сусідніх клітин зростаються між собою. Крім дрібних, у нього є й великі клітини, здатні до поділу. Вони дають початок дочірнім особинам.
     Статеве розмноження вольвоксу відбувається таким чином. Одні великі клітини дають початок дрібним чоловічим статевим клітинам. Інші великі клітини дають початок єдиній великій жіночій клітині -яйцеклітині. Після злиття чоловічої і жіночої клітин запліднена яйцеклітина із часом дає початок новій особині.
     На прикладі евдорини та вольвоксу ми спостерігаємо явище спеціалізації клітин. Воно полягає в тому, що виникають різні типи клітин, які різняться за будовою і функціями.
(За підручником Л. І. Остапченко "Біологія 6 клас")



Немає коментарів:

Дописати коментар